RACs - Current Members

Central Queensland RAC (Clermont, Emerald,Springsure, Moura, Theodore, Biloela, Rockhampton, Mackay & Monto districts)

Name Location Occupation  
Myles Ballentine Banana Grain Grower
Colin Dunne Duaringa Grain Grower  
Nigel Gregg
Middlemount Grain Grower  
Michael MacTaggart
Moura Grain Grower  
Gordon Staal
Gindie Grain Grower  
Lex Webb
Baralaba
Grain Grower
 
David Jordan Dr.
Warwick Scientist  
Anthony Lee
Clermont Scientist  
Richard Sequeira Rockhmpton Scientist  
Graham Spackman (C) Emerald Consultant  
Sandrine Makiela Dr. Rockhampton CQU Nominee
John Sheppard Toowoomba GRDC Nominee
Rex Williams Dr. Toowoomba DAFF Nominee


South East Queensland RAC
(Mundubbera, Gayndah, Kingaroy, Gatton, Boonah, Gympie & Bundaberg districts)

Name Location Occupation  
Damien Anderson
Cushnie Grain Grower
 
Greg Birch Kingaroy Grain Grower  
Colin Clark Innisplains Grain Grower  
Julian Cross Kumbia Grain Grower  
Peter Enkelmann (C) Murgon Grain Grower  
David Ford
Kingaroy Grain Grower
 
Peter Howlett
Kingaroy Grain Grower
 
Neil Jorgensen Wondai Grain Grower  
John Kingston Childers Grain Grower  
Ian Crossthwaite Kingaroy Consultant  
Joe Eyre Toowoomba DAFF  
Patrick Harden Bundaberg Agronomist
Andrew McDonald Kingaroy Agribusiness
Mark Hickman
Toowoomba DAFF Nominee
Troy Jensen
Toowoomba NCEA Nominee
TBA

Nominee
TBA


Nominee


Darling Downs RAC
( Pittsworth, Millmerran, Warwick, Toowoomba, Dalby , Jandowae & Chinchilla districts)

Name Location Occupation  
Wade Bidstrup (C) Warra Grain Grower  
John Griffiths
Dalby Grain Grower
 
 Paul Griffiths
Dalby Grain Grower
 
Chris Hornick Condamine Plains Grain Grower  
Chris Joseph Dalby Grain Grower  
John Kummerow
Bowenville Grain Grower  
John Piper
Felton Grain Grower
 
Andrew Ruhle
Bongeen Grain Grower
 
James Ryder
Jondaryan Grain Grower
 
Daniel Skerman
Dalby Grain Grower
 
Brendan Taylor
Jandowae Grain Grower
 
Brian Warren Bowenville Grain Grower  
Joe Eyre
Toowoomba DAFF  
Julianne Farrell
Toowoomba Consultant  
Todd Jorgensen Dalby Agribusiness  
Steven Muller
Dalby Agribusiness  
Andrew McCartney
Toowoomba Condamine Alliance
 
Bede O'Mara Toowoomba Agribusiness  
John Thompson Dr. Toowoomba DAFF - Scientist  
Ben Coleman
Mt Tyson
GRFL
Nominee
Doug George Dr. Gatton UQ Gatton
Nominee
Anke Martin Dr.
Toowoomba USQ Nominee
Wayne Newton Kupunn GRFL Nominee


Western Downs & Maranoa RAC
(Taroom, Miles, Roma, Muckadilla, Tara, Moonie, Goondiwindi, St George and Thallon districts)

Name Location Occupation  
Luke Arbuckle
Bungunya Grain Grower  
Ann-Maree Bach
Miles Grain Grower
 
Scott Bate
Talwood Grain Grower
 
Chris Bazley
Nobby Grain Grower  
Brett Bidstrup
Condamine Grain Grower  
James Coggan
Westmar Grain Grower  
Andrew Coleborn
Dulacca Grain Grower
 
Christopher Cook
Meandarra Grain Grower
 
Anthony Doljanin
Yelarbon Grain Grower
 
Phillip Egan
Moonie Grain Grower
 
Andrew Milla
Surat Grain Grower  
Ross Uebergang
Miles Grain Grower
 
Andrew Borrell Dr. Warwick Scientist  
Paul McIntosh (C)
Toowoomba Consultant  
Lindsay Ward
Roma Consultant  
Maryse Bourgault
Roma
DAFF Qld
Nominee
Emma Colson Dr.
Toowoomba DAFF Nominee
Lee Hickey Dr.
Brisbane UQ Nominee
Lynne McIntyre Dr.
Brisbane CSIRO Nominee
Damien Scanlan
Goondiwindi GRFL Nominee
Geoff Slaughter Dr.
Toowoomba
USQ Nominee
Rob Taylor Macalister GRDC Nominee